Bogusław Siwko – „Koszalińskie krajobrazy – imaginacje”

Karliński Ośrodek Kultury wraz z autorem Panem Bogusławem Siwką zapraszają na wystawę cyfrografii pt. „Koszalińskie krajobrazy – imaginacje”, która jest eksponowana w holu KOK do 6.05 2016 r.

Bogusław SiwkoBogusław Siwko jest członkiem Związku Plastyków Artystów RP, Fotoklubu RP i Kołobrzeskiego Towarzystwa Fotograficznego. Podczas VI Gali Kultury w 2014 r. otrzymał nagrodę prezydenta Koszalina z okazji 40- lecia pracy twórczej. Zajmuje się fotografią artystyczną i grafiką. Z wykształcenia lekarz weterynarii. Organizował wiele plenerów fotograficznych. Jest redaktorem naczelnym i członkiem kolegium Bałtyckiego Magazynu Fotograficznego. Wieloletni juror konkursów fotograficznych. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz plenerach fotograficznych.

Fotografia ze swej natury jest konkretnie dokładna…i służy najczęściej jako tzw. dokument.
Starano się różnymi sposobami  przedstawiać rzeczywistość w sposób mniej realistyczny.
Już pierwsi fotografowie  rozpoczęli poszukiwania sposobów na odrealnienie obrazów czyli zdjęć.

Wynalezione m.in. solaryzacja, duże ziarno srebrowe, izohelia, izoprint itp. środki wyrazu  pomagają w osiągnięciu tego celu. Sposoby te były bardzo pracochłonne i do uzyskania odpowiedniego wyrazu artystycznego zużywano b.dużo drogich materiałów  światłoczułych. Z reguły były to zdjęcia czarno-białe ewentualnie  monochromatyczne, np. sepia.
Kiedy skonstruowano komputery i tzw. fotografia cyfrowa technicznie stała się dostępniejsza, eksperymentowanie z obrazem na monitorze  stało się łatwiejsze niż w ciemni fotograficznej posługującej się światłoczułymi błonami graficznym i stosownymi roztworami chemicznymi. Dostępniejsze nie znaczy łatwiejsze, w każdym razie w sferze estetycznej komputer dostarcza tak wielu możliwości ,iż wypracowanie autorskiej  estetyki jest niesłychanie trudne i uciążliwe,jak wszystko…
Technika i uzyskane tą metodą obrazy nazywane są cyfrografią  z powodów zasadniczych różnic w  pozyskiwaniu i przetwarzaniu w  czysto elektronicznym procesie. Komputer oraz programy  graficzne ułatwiają pracę w szybkości realizacji procesów, ale ilość możliwych wariantów do wyboru  nie ułatwia sprawy.

W przedstawionych obrazach cyfrograficznych zachowany jest charakterystyczny rysunek krajobrazu;  ziarnistość,barwa,nasycenie,solaryzacja,mieszanie negatywu z pozytywem wpływa na indywidualność  ujęcia oraz jedność tradycji z zachowaniem wybranej indywidualnej estetyki. Opracowane cyfrografy reprodukowane są na analogowy film negatywowy,a po wywołaniu kopiowane  pod powiększalnikiem,tradycyjną  analogową metodą,na światłoczuły,barwny lub czarno-biały papier fotograficzny i wywoływane w stosownej chemii przeznaczonej do fotografii.
Cała ta procedura nazywana jest cyfrografią hybrydową.

Bogusław Siwko

Galeria zdjęć z wernisażu wystawy Pana Bogusława