„Współczesny senior-twórczy, aktywny po obu stronach granicy”

W dniach 02-08.10.2017r. na terenie Gminy Karlino realizowany jest projekt pt. „Współczesny senior-twórczy , aktywny po obu stronach granicy”. W ramach różnych aktywności przygotowano dla jego uczestników: ćwiczenia sportowo-rehabilitacyjne przeprowadzane w Homanit Arenie w Karlinie, warsztaty kulinarne w świetlicach wiejskich: Zwartowo, Domacyno, Gościnko, Karścino, Lubiechowo oraz sesje jogi i warsztaty artystyczno-plastyczne odbywające się w Karlińskim Ośrodku Kultury.
Głównym celem projektu jest integracja seniorów, jak również wymiana doświadczeń w zakresie działań kulinarnych, artystycznych oraz pobudzenie seniorów do aktywnego działania społecznego. W projekcie udział bierze 30 osób z Niemiec oraz 30 osób z Gminy Karlino. Uczestnicy zostali podzieleni na 5 zespołów.
Wstępem do projektu była wspólna kolacja integracyjna, podczas której przywitano gości z Dargun i Wolgast. Burmistrz Karlina Pan Waldemar Miśko złożył życzenia seniorom z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Następnie omówiono przebieg zajęć związanych z realizacją projektu i podzielono uczestników na 5 grup po 12 osób oraz przydzielono apaszki identyfikacyjne. Kolacja zakończyła się wspólną zabawą przy akompaniamencie zespołu „OldboyStars”.
Od wtorku (03.010) grupy ruszyły dzielnie do realizacji wyznaczonych zadań. Jedna z grup przygotowuje smakowity obiad dla wszystkich na świetlicy, a pozostałe realizują się na zajęciach w Homanit Arenie i Karlińskim Ośrodku Kultury. Codziennie grupy zmieniają się zadaniami – jedni relaksują się na ćwiczeniach jogi, na siłowni, czy przy grze w kręgle podczas gdy inna grupa gotuje obiad w kolejnej goszczącej uczestników projektu świetlicy. Nie brakuje też wysiłku na zajęciach artystycznych – prace seniorów będzie można zobaczyć w Karlińskim Ośrodku Kultury. Dodatkową atrakcją są wspólne spacery i zwiedzanie nie tylko miasta, ale i gminy. Podsumowanie działań odbędzie się na ostatnim wspólnym obiedzie w świetlicy w Zwartowie.

Wniosek realizowany w ramach „Funduszu Małych Projektów Interreg V A Komunikacja-Integracja-Współpraca”, dofinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska oraz budżetu państwa.

Tytuł projektu: Współczesny senior-twórczy, aktywny po obu stronach granicy. / Moderner Senior – kreativ, aktiv auf beiden Seiten der Grenze.