POLSKO-NIEMIECKIE SPOTKANIA ROLNIKÓW – KARLINO 2019

5 października 2019 roku odbył się Karliński Dzień Rolnika. Święto to , związane z zakończeniem żniw, odbyło się w ramach projektu „Polsko-niemieckie spotkania rolników – Karlino 2019”.
W przeddzień uroczystości głównych, gości z zaprzyjaźnionych gmin partnerskich Wolgast i Dardun, przywitano wspólną uroczystą kolacją z uczestnikami projektu. W godzinach przdpołudniowych goście z Niemiec wraz z partnerami z Polski wzięli udział w warsztatach kulinarnych. Uczestnicy projektu, podzieleni na grupy, spotkali się w świetlicach wiejskich w Gościnku, Zwartowie, Kowańczu oraz w Mierzynie. Wspólne przygotowywanie posiłku pozwoliło na bliższe zapoznanie się z obyczajami, nie tylko kulinarnymi, dwóch narodów. I jak wspaniale smakował tak przygotowany obiad!
Przed głównymi uroczystościami Dnia Rolnika w Homanit Arenie, uczestnicy projektu „Polsko-niemieckie spotkania rolników – Karlino 2019”, wzięli udział w zabawie na warsztatach plastycznych. Zadaniem było uzupełnienie strojów ludowych polskich i niemieckich dowolną techniką. Partnerzy z projektu wzięli również udzaił w warsztatach tanecznych przygotowujących do Poloneza podczas balu.
W hali przygotowano również prezentację produktów regionalnych oraz wspaniałą scenografię. Oprawę muzyczną spotkania przygotował zespół ON-OFF.

Główne uroczystości rozpoczęły się od poświęcenia chlebów przez proboszcza karlińskiej parafii przy śpiewie chóru „Passionato”. Chleb na ręce burmistrza przekazali rolnicy z Gminy Karlino, a burmistrz podzielił nim dalej wśród gości.
Na scenie zaprezentowało się Koło Gospodyń Wiejskich „Sikoreczki” z Kowańcza a ich śpiew był wstępem do dalszych występów artystycznych. Podczas spotkania rolników podsumowano konkurs świetlic wiejskich naszej gminy rozgrywany pod hasłem „Moja wieś w rytmie RAP”. Finaliści konkursu dali swój popis a zwyciężyła świetlica z Malonowa przed Karścinem i Karwinem.
Podczas spotkania wręczono także nagrody w konkursie ,,Najładniejsza Wieś Gminy Karlino 2019”. W kategorii do 100 mieszkańców zwyciężyły Ubysławice a w kategorii powyżej 100 mieszkańców zwyciężyło Lubiechowo.

Projekt miał na celu przybliżenie tradycji i zwyczajów polskiej i niemieckiej wsi a spotkanie integracyjne skupiło się na tradycjach ludowych oraz szukaniu elementów wspólnych i różnic charakterystycznych dla danego narodu.

Projekt „Polsko-niemieckie spotkania rolników – Karlino 2019” jest dofinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa (Fundusz Małych Projektów w ramach Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie/Brandenburgia / Polska w Euroregionie Pomerania)” .